Tävlingar på Älmhult Brukshundklubb

2017

25 Februari
8 April
22 April
20 Maj
25 Maj
2 Spetember
7 Oktober
14 Oktober

Rallylydnadstävling, Nybörjare- och Fortsättningsklass
Rallylydnadstävling, Avancerad- och Mästarklass
Bruksprov, Rapport, Lägre - Elit klass
Lydnadstävling, Startklass - Klass 1
Inofficiell Utställning
Rallylydnadstävling, Fortsättning- och Mästarklass
Lydnadstävling, Klass 1 - 2
Rallylydnadstävling, Nybörjare- och Avancerad klass

Rallycup 2017

20170924, Nybörjarklass

Placering Förare Hund Ras Klubb Poäng
1 Emma Jarleswärd Enzo Pudel,stor Osby Bk 97 p
2 Åsa Rundström Esso Labrador retriever Älmhult Bk 86 p
3 Therese Holtstedt Jeltsin Ej stambokförd i SKK Osby Bk 79 p
4 Sonja Mansfeld Tippy Ej stambokförd i SKK Älmhult Bk 69 p
5 Julia Krassow Eja Cavalier King Charles spaniel Älmhult Bk 59 p
5 Gun Ljungberg Yenna Australian Shepherd Älmhult Bk 59 p
7 Mona Ludvigsson Elvis Ej stambokförd i SKK Osby Bk 42 p
8 Jonathan Johansson Ozzy Belgisk vallhund / Malinois Älmhult Bk 24 p
9 Emma Sten Joy Ej stambokförd i SKK Älmhult Bk 1 p

20170924, Öppen klass

Placering Förare Hund Ras Klubb Poäng
1 Sune Zander Raiza Irish Softcoated Wheaten terrier Osby Bk 89 p
2 Sune Zander Hollie Irish Softcoated Wheaten terrier Osby Bk 81 p
3 Gun Paulsson Lakki Lagotto Romagnolo Osby Bk 80 p
4 Loreanne Jagenheim Mio Irish Softcoated Wheaten terrier Osby Bk 52 p

2016

20 Februari
19 Mars
9 April
16 April
5 Maj
28 Maj
16 Juli
30 Juli
10 September
8 Oktober

Lydnadsprov klass 1
Bruksprov, Rapport, Lägre - Elit klass
Agility, Blåbärsklass x2, alla storlekar
Rallylydnadstävling, Nybörjare - Fortsättningsklass
Inofficiell Utställning
Lydnadsprov, klass 1 - Elit
Rallylydnadstävling, Avancerad - Mästarklass
Bruksprov, Rapport, Lägre - Elit klass
Rallylydnadstävling, Nybörjare - Mästarklass
Lydnadsprov klass 1 - Elit

Rallycup 2016

Resultat totalt, Nybörjarklass

Placering Förare Hund Ras Klubb Poäng
1 Emelie Beijer Edgar Boxer Älmhult Bk 236
2 Sune Zander Mio Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 233
3 Åsa Rundström Esso Labrador retriever Älmhult Bk 210
4 Monicha Jonsson Ville Ej stambokförd hos SKK Älmhult Bk 203
5 Gun Ljungberg Yenna Australian shepherd Älmhult Bk 199
6 Ingegerd Rix Golda Pumi Älmhult Bk 180
7 Marianne Liljedahl Freja Tysk schäferhund Älmhult Bk 176
8 Marianne Liljedahl Birka Tysk schäferhund Älmhult Bk 165
9 Lonni Lydig Skye Australian shepherd Ljungby Bk 108
9 Maria Svensson Elsie Finsk lapphund Växjö Bk 108

Resultat totalt, Öppen klass

Placering Förare Hund Ras Klubb Poäng
1 Jytte Sigsgaard Stina Collie, långhårig Söderåsens Bk 292
2 Jeanette Hansson Irma Collie, långhårig Osby Bk 286
3 Sune Zander Lambo Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 273
4 Sune Zander Raiza Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 259
5 Sune Zander Hollie Irisch softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 245
6 Jeanette Hansson Cajza Collie, långhårig Osby Bk 240
7 Kent Nyhlén Evita Belgisk vallhund/Tervueren Älmhult Bk 232
8 Lisbeth Nyhlén Dizzy Belgisk vallhund/Tervueren Älmhult Bk 224
9 Gun Paulsson Lakki Lagotto romagnolo Osby Bk 221
10 Lonni Lydig Zaga Golden retriever Ljungby Bk 195

20161211, Nybörjarklass

Placering Förare Hund Ras Klubb Poäng
1 Gun Ljungberg Yenna Australian shepherd Älmhult Bk 77
2 Sune Zander Mio Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 74
3 Lonni Lydig Skye Australian shepherd Ljungby Bk 48
4 Marianne Liljedahl Birka Tysk schäferhund Älmhult Bk 36
5 Marianne Liljedahl Freja Tysk schäferhund Älmhult Bk 35

20161211, Öppen klass

Placering Förare Hund Ras Klubb Poäng
1 Jytte Sigsgaard Stina Collie, långhårig Söderåsens Bk 99
2 Jeanette Hansson Irma Collie, långhårig Osby Bk 98
3 Sune Zander Raiza Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 93
4 Sune Zander Hollie Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 91
5 Sune Zander Lambo Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 89
6 Kristina Schelin Trolla Perro de agua espanol Hässleholm Bk 86
7 Amanda Niklasson Lea Ej stambokförd hos SKK Hässleholm Bk 79
8 Gun Paulsson Lakki Lagotto romagnolo Osby Bk 75
9 Ann Lyckvinge Silver Ej stambokförd hos SKK Hässleholm Bk 74
10 Gunilla Nilsson Toya Dvärgschnauzer, svart & silver Hässleholm Bk 73
11 Cajsa Gustafsson Balder Kooikerhondje Hässleholm Bk 56
12 Cajsa Gustafsson Buster Kooikerhondje Hässleholm Bk 43
13 Lonni Lydig Zaga Golden retriever Ljungby Bk 36

20161023, Nybörjarklass

Placering Förare Hund Ras Klubb Poäng
1 Sune Zander Mio Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 84
2 Åsa Rundström Esso Labrador retriever Älmhult Bk 66
3 Monicha Jonsson Ville Ej stambokförd hos SKK Älmhult Bk 53
4 Jonathan Johansson Esso Labrador retriever Älmhult Bk 47
5 Ingegerd Rix Golda Pumi Älmhult Bk 31
6 Monicha Jonsson Kira Boxer Älmhult Bk 22
7 Gun Ljungberg Yenna Australian shepherd Älmhult Bk 0

20161023, Öppen klass

Placering Förare Hund Ras Klubb Poäng
1 Sune Zander Raiza Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 74
2 Gun Paulsson Lakki Lagotto romagnolo Osby Bk 69
2 Jeanette Hansson Irma Collie, långhårig Osby Bk 69
4 Jeanette Hansson Cajza Collie, långhårig Osby Bk 60
5 Sune Zander Hollie Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 49
6 Sune Zander Lambo Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 39

20160821, Nybörjarklass

Placering Förare Hund Ras Klubb Poäng
1 Lonni Lydig Zaga Golden retriever Ljungby Bk 77
2 Åsa Rundström Esso Labrador retriever Älmhult Bk 69
3 Gun Ljungberg Yenna Australian shepherd Älmhult Bk 67
4 Ingegerd Rix Golda Pumi Älmhult Bk 65
5 Sune Zander Mio Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 63
6 Lonni Lydig Skye Australian shepherd Ljungby Bk 60
7 Emelie Beijer Edgar Boxer Älmhult Bk 27

20160821, Öppen klass

Placering Förare Hund Ras Klubb Poäng
1 Jeanette Hansson Cajza Collie, långhårig Osby Bk 90
2 Jeanette Hansson Irma Collie, långhårig Osby Bk 77
3 Jytte Sigsgaard Stina Collie, långhårig Söderåsens Bk 73
4 Sune Zander Lambo Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 59
4 Lisbeth Nyhlén Dizzy Belgisk vallhund/ Tervueren Älmhult Bk 59
6 Sune Zander Hollie Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 43
7 Sune Zander Raiza Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 32
8 Kent Nyhlén Evita Belgisk vallhund/ Tervueren Älmhult Bk 0

20160612, Nybörjarklass

Placering Förare Hund Ras Klubb Poäng
1 Emelie Beijer Edgar Boxer Älmhult Bk 92
2 Jannice Lundh Abbe Golden retriever Växjö Bk 76
3 Monicha Jonsson Ville Ej stambokförd hos SKK Älmhult Bk 75
3 Sune Zander Mio Irish softcoated wheatern terrier Älmhult Bk 75
5 Åsa Rundström Esso Labrador retriever Älmhult Bk 60
6 Gun Ljungberg Yenna Australian shepherd Älmhult Bk 55
7 Camilla Andersson Molly Ej stambokförd hos SKK Ljungby Bk 51
7 Marianne Liljedahl Birka Tysk schäferhund Älmhult Bk 51
9 Marianne Liljedahl Freja Tysk schäferhund Älmhult Bk 44

20160612, Öppen klass

Placering Förare Hund Ras Klubb Poäng
1 Ann Persson Chess Pudel, dvärg Osby Bk 97
2 Jeanette Hansson Irma Collie, långhårig Osby Bk 96
3 Jytte Sigagaard Stina Collie, långhårig Söderåsens Bk 95
4 Jeanette Hansson Cajza Collie, långhårig Osby Bk 90
5 Ann Persson Singha Pudel, stor Osby Bk 88
6 Kent Nyhlén Evita Belgisk vallhund/ Tervueren Älmhult Bk 87
7 Loreanne Jagenheim Hollie Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 80
8 Åsa Skog Czillah Pumi Älmhult Bk 79
9 Gun Paulsson Lakki Lagotto romagnolo Osby Bk 75
10 Lisbeth Nyhlén Dizzy Belgisk vallhund/ Tervueren Älmhult Bk 73
11 Sune Zander Lambo Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 69
12 Sune Zander Raiza Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 60
13 Maritha Jigbrant Sten Amerikansk cocker spaniel Älmhult Bk 12

20160424, Nybörjarklass

Placering Förare Hund Ras Klubb Poäng
1 Anette Bengtsson Doris Ej stambokförd hos SKK Älmhult Bk 70 p
2 Marianne Liljedahl Freja Tysk schäferhund Älmhult Bk 68 p
3 Emelie Beijer Edgar Boxer Älmhult Bk 67 p
4 Sune Zander Mio Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 66 p
5 Gun Ljungberg Yenna Australian Shepherd Älmhult Bk 54 p
6 Åsa Rundström Esso Labrador retriever Älmhult Bk 53 p
7 Marianne Liljedahl Birka Tysk schäferhund Älmhult Bk 50 p
8 Ingegerd Rix Golda Pumi Älmhult Bk 49 p
9 Julia Stjärna Eros Amerikansk bulldogg Älmhult Bk 46 p
10 Monicha Jonsson Ville Ej stambokförd hos SKK Älmhult Bk 42 p
11 Sandra Karlsson Inez Finsk lapphund Småland-Ölands KK 38 p
12 Maria Svensson Elsie Finsk lapphund Växjö Bk 37 p
13 Jonathan Johansson Rocky Ej stambokförd hos SKK Älmhult Bk 0 p

20160424, Öppen klass

Placering Förare Hund Ras Klubb Poäng
1 Sune Zander Lambo Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 97 p
2 Lisbeth Nyhlén Dizzy Belgisk vallhund/Tervueren Älmhult Bk 92 p
2 Sune Zander Raiza Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 92 p
4 Kent Nyhlén Evita Belgisk vallhund/Tervueren Älmhult Bk 83 p
5 Loreanne Jagenheim Hollie irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 74 p
6 Gun Paulsson Lakki Lagotto romagnolo Osby Bk 71 p
7 Maritha Jigbrant Sten Amerikansk cocker spaniel Älmhult Bk 56 p

20160221, Nybörjarklass

Placering Förare Hund Ras Klubb Poäng
1 Gunvor Svensson Yo-Ye Berger des pyrénées ā poil long Växjö BK 89 p
2 Sune Zander Lambo Irish softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 87 p
3 Lonni Lydig Zaga Golden retriever Ljungby Bk 82 p
4 Susanne Friberg Tage Golden retriever Älmhult Bk 78 p
5 Emelie Beijer Edgar Boxer Älmhult Bk 77 p
6 Åsa Rundström Esso Labrador retriever Älmhult Bk 75 p
6 Monicha Jonsson Ville Ej stambokförd hos SKK Älmhult Bk 75 p
8 Maria Svensson Elise Finsk lapphund Växjö Bk 71 p
9 Ingegerd Rix Golda Pumi Älmhult Bk 66 p
10 Marianne Liljedahl Freja Tysk schäferhund Älmhult Bk 64 p
10 Maritha Jigbrant Polka Amerikansk cocker spaniel Älmhult Bk 64 p
10 Marianne Liljedahl Birka Tysk schäferhund Älmhult Bk 64 p
13 Sandra Karlsson Inez Finsk lapphund Småland-Ölands KK 32 p
14 Vincent Lundström Luna Belgisk vallhund / Groenendael Älmhult Bk 28 p

20160221, Öppen klass

Placering Förare Hund Ras Klubb Poäng
1 Jytte Sigsgaard Stina Collie, långhårig Söderåsens Bk 98 p
2 Jeanette Hansson Irma Collie, långhårig Osby Bk 92 p
3 Annette Poulsen Johansson Xilin Berner sennenhund Ljungby Bk 76 p
4 Annette Poulsen Johansson Nika Berner sennenhund Ljungby Bk 74 p
5 Nina Terping Kira Belgisk vallhund / Laekenois Älmhult Bk 71 p
6 Ida Brodén Sixten Golden retriever Älmhult Bk 70 p
6 Ann Persson Singha Pudel, stor Osby Bk 70 p
8 Ann Persson Chess Pudel, dvärg Osby Bk 66 p
9 Gunvor Svensson Wilma Japansk spets Växjö Bk 65 p
10 Loreanne Jagenheim Hollie Irsh softcoated wheaten terrier Älmhult Bk 64 p
11 Kent Nyhlén Evita Belgisk vallhund / Tervueren Älmhult Bk 62 p
12 Gunvor Svensson Alice Japansk spets Växjö Bk 61 p
13 Maritha Jigbrant Sten Amerikansk cocker spaniel Älmhult Bk 49 p
14 Gun Paulsson Lakki Lagotto romagnolo Osby Bk 25 p
15 Yvonne Jigbrant Svensson Gloria American staffordshire terrier Älmhult Bk 0 p

2015

21 Februari
21 Mars
18 April
14 Maj
23 Maj
5 September
3 Oktober
11 Oktober
5 December
13 December
Juni-December

Inoff. Agillitytävling, Blåbärsklass + 2 Öppna Hoppklasser, alla storlekar
Bruksprov, Rapport, Lägre - Elit klass
Rallylydnadstävling, Nybörjare - Mästareklass
Inofficiell Utställning
Lydnadstävling klass 1 - Elit
Rallylydnadstävling, Nybörjare - Mästareklass
Lydnadsprov klass 1 - Elit
Hoppklass 2 x 3, alla storlekar
Lusserally, Nybörjare - Fortsättningsklass
Lucialydnad klass 1
Rallycup/Klubbmästerskap, Rallylydnad

2014

2 Mars
19 April
3 Maj
24 Maj
29 Maj
6 September
20 September
4 Oktober
25 Oktober
25 Oktober
25 Oktober

Inoff. Agilitytävling, Öppen Hoppklass och Öppen Agilityklass, alla storlekar
Bruksprov, Sök, Lägre - Elit klass
Rallylydnadstävling, Nybörjarklass - Mästareklass
Lydnadsprov klass 1 - Elit
Inofficiell Utställning
Rallylydnadstävling, Nybörjarklass - Mästareklass
Off. Agilitytävling, Dubbel klass 2 Hopp och Agility, alla storlekar
Lydnadsprov klass 1 - Elit
KM Agility Blåbär
KM Agility
KM Rallylydnad

2013

17 Mars
20 April
9 Maj
28 Maj
1 Juni
31 Augusti
7 September
5 Oktober

Inoff. Agilitytävling, Hoppklass 1 + 2 Öppna Hoppklasser
Bruksprov, Sök, Lägre - Elit klass
Inofficiell Utställning
Inoff. Agilitytävling, Öppen Hoppklass och Öppen Agilityklass, alla storlekar
Lydnadsprov klass 1 - Elit
Off. Agilitytävling, Klass 1 och 2, Hoppklass och Agilityklass, alla storlekar
Rallylydnadstävling, Nybörjare och Fortsättning
Lydnadsprov klass 1 - Elit