Resultat Utställning 20160505

BIS-Valp

1. CHIHUAHUA, KORTHÅRIG
Hello World Some Assembly Required DK01865/2016 Född: 2016-11-17
e. Malwon’s Stitch u. Smilga Ugnies Zenklas
Uppf: Hellström Cristine, Danmark
Ägare: Hellström Cristine, Danmark

2. SHIH TZU
Gabå’s Keep It Up Kenny Boy SE54682/2015 Född: 2015-10-19
e. SE UCH Gabå’s Fantastic Dream u. SE UCH Ziams Glittering Gemma
Uppf: Gabå’s Kennel, Friberg Kristina, Ryssby
Ägare: Bjälkenborn Annica, Växjö

3. COCKER SPANIEL
Excellentgold New Modern Design SE48164/2015 Född: 2015-08-20
e. Backhills New Design u. Occis Modern Milly
Uppf: Nilving Wittenberg Britt-Marie, Färjestaden
Ägare: Skoglund Eva, Markaryd

4. CAVALIER KING CHARLES SPANIEL
Chadyline Divina SE12105/2016 Född: 2015-12-05
e. NORD V-15 SE V-13 NORD UCH C.I.B. Aranel Sirius u. Chadyline Rock N' Rose
Uppf: Lindström Nina, Järfälla
Ägare: Fjeld Marlene, Växjö

5. STRÄVHÅRIG VORSTEH
Sub Terram Marsch Pannkaka SE14332/2016 Född: 2016-01-03
e. Lando Vom Jura-Grund u. Sub Terram Fatta Galoppen
Uppf: Berge Ulrika, Smedstorp
Ägare: Persson Malin, Färlöv

BIS-Veteran

1. TAX NORMAL, KORTHÅRIG
J Hallavaras Winston S39246/2006 Född: 2006-05-24
e. Lövehjerte Showbizz u. Hallavaras Rita Hayworth
Uppf: Hallavaras kennel, Andersson Kent, Västra Karup
Ägare: Svensson Jessica, Asarum

2. GOLDEN RETRIEVER
Svedjebäckens Hold Me Now S56325/2007 Född: 2007-07-23
e. Chaveni’s Magic Passion u. Svedjebäckens La Grande Dame
Uppf: Björk Gerd, Tjureda
Ägare: Sjöstedt Gun-Britt, Moheda

3. PUMI
SE UCH Marielle De Marque Delightful Deal S18487/2008 Född: 2008-01-19
e. Mariell De Marque Pokerface Maveric u. Marielle De Marque Urdit Starbright
Uppf: Gradell Ingmarie & Johansson Lena, Åby
Ägare: Bivall Monika, Gemla

4. TAX NORMAL, LÅNGHÅRIG
Hound’s Masterman S52195/2007 Född: 2007-07-06
e. Tueholt Affe u. Hound’s My Way
Uppf: Hound’s kennel, Gadolin Mari, Svalöv
Ägare: Svensson Elisabeth, Häradsbäck

5. BASSET HOUND
Ulyssa Av Kalvskinnet S66775/2009 Född: 2007-02-22
e. Lord Duncan Av Kalvskinnet u. Bassbarr Night Music
Uppf: Lien Merete, Norge
Ägare: Sjödell Towe, Växjö

BIS

1. TAX DVÄRG, KORTHÅRIG
Mramaris Typy Jolly Mew Belle SE48058/2015 Född: 2015-03-10
e. Lisego Nosa Baileys Original u. Kerolain Ydgel Yasenia
Uppf: Prafutkina Elena, Ryssland
Ägare: Holmberg Ingela, Stockamöllan

2. RHODESIAN RIDGEBACK
Vackra Vilda Lock’n Load Leo SE46928/2015 Född: 2015-07-28
e. Spirit Of Ishtar Gilgamesh u. Vackra Vilda Cha-Cha-Cha
Uppf: Lundblad Olsson Cornelia, Eslöv
Ägare: Halin Ann-Sofie, Vinslöv

3. CHINESE CRESTED DOG
Prefix Pearl Of Passion SE35512/2015 Född: 2015-05-13
e. Prefix Singapore Sling u. Moonswift Fragrant Orchid
Uppf: Agronius Gunilla & Rebecka, Strömsnäsbruk
Ägare: Wirff Malin, Ljungby

4. AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER
SE UCH Mc Marra’s Troll Wave Dancer SE24762/2012 Född: 2012-02-26
e. DE&VDH CH Faith No More From Pandora’s Box u. Eastzone Gladiator Carma
Uppf: Salomonsson Wensbo Marianna, Sjöbo
Ägare: Thuresson Patrick, Häradsbäck

5. COCKER SPANIEL
Manaca’s Blimey O’Reilley SE59222/2014 Född: 2014-11-01
e. SE UCH SE VCH Charbonnel War Paint u. SE UCH Manaca’s Magic’s In The Makeup
Uppf: Forsander Monica, Bro
Ägare: Björk Ann-Christin, Vittsjö

Resultat Utställning 20150514

BIS-Valp

1. GOLDEN RETRIEVER
Cream Of Pearl's Zhe My Dream SE13176/2015 Född: 2015-01-12
e. Majik Zero To Hero u. Cream Of Pearl's In Love With Angel
Uppf: Skoglund Eva, Markaryd
Ägare: Häll Margareta & Skoglund Eva, Markaryd

2. MALTESER
Sweet Fairyeyes Pink Ice Fairy SE56036/2014 Född: 2014-11-08
e. First Edition De Madame Channel u. Sweet Fairyeyes Pink Silkyfairy
Uppf: Hjalmarsson Maria, Halmstad
Ägare: Fredriksson Karin, Älmhult

3. GRAND DANOIS
Grand Royal's Ironclad Guthrum SE10835/2015 Född: 2014-11-20
e. Edendane's King Of Hearts u. Euro Power Funky Lady
Uppf: Eriksson Camilla, Mullsjö
Ägare: Hansen Diana, Perstorp

4. COCKER SPANIEL
Diamonds Of Åsum Sedum Telephium SE52239/2014 Född: 2014-09-01
e. SE VCH NO VCH Pipaluk's Patrik Swayse u. Diamonds Of Åsum Afrodite
Uppf: Persson Kikki, Kristianstad
Ägare: Persson Christina, Kristianstad

5. FRANSK BULLDOGG
Hardedoggs Yahoo SE10336/2015 Född: 2014-12-06
e. Wimbledon Minimolos u. Hardedoggs Qvittra
Uppf: Hardebrink Ylva, Yngsjö
Ägare: Lindberg Sofie, Helsingborg

6. COTON DE TULÉAR
Tsachillie's Dee Dee Dundee SE12059/2015 Född: 2015-01-08
e. Brave Moon's Treasure u. SE UCH Tsachillie's Glorius Cheyenne
Uppf: Milltegh Kristina & Tom, Lagan
Ägare: Alsterdal Robert, Lagan

7. DOBERMANN
Dobergaarden Forever Supreme Rocky SE10256/2015 Född: 2014-09-26
e. RU CH HU CH UA CH ZTP IPO1 BH Pride Of Russia Sidor u. ME CH MK CH MD CH SM CH DK UCH FP IPO1 KBH V-13 Dobergaarden Forever Cika
Uppf: Lundahl Hanne, Danmark
Ägare: Malmgren Li, Höör

8. BICHON HAVANAIS
Callunavias Underbara Barbara SE10989/2015 Född: 2014-11-26
e. Dance For Me Dancer Vom Salzetal u. No Imperfection Just Precious
Uppf: Doringer Karin, Växjö
Ägare: Doringer Karin, Växjö

9. SHETLAND SHEEPDOG
Brainpool's Mindgame SE14805/2015 Född: 2015-01-14
e. Cardiwe's Absurd Bi Black u. Brainpool's State Of Mind
Uppf: Melakari Maria, Myresjö
Ägare: Nirsjö Alexandra, Åstorp

10. PETIT BASSET GRIFFON VENDÉEN
Wildeers Malliga Magda SE15233/2015 Född: 2015-01-11
e. Wildeers Härliga Harry u. Wildeers Intensiva Ines
Uppf: Olofsson Jenny & Magnus, Perstorp
Ägare: Olofsson Jenny & Magnus, Perstorp

BIS-Veteran

1. IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER
C.I.B. LP1 SE UCH DK UCH Allaflox Kettericken S24905/2004 Född: 2004-03-11
e. Lakkas Juglans u. Allaflox Aurian The Mage
Uppf: Werlemark Gun, Färlöv
Ägare: Werlemark Gun, Färlöv

2. BICHON HAVANAIS
SE UCH LP1 NO UCH FI UCH C.I.B DK UCH Semlans Evita S42674/2007 Född: 2007-05-08
e. Massivus Angel's Latino u. Semlans Alice
Uppf: Hirwing Gunilla, Brösarp
Ägare: Haglund Karolin, Bromölla

3. GOLDEN RETRIEVER
SE LCH Festival's Three Leaf Clover S46741/2004 Född: 2004-05-29
e. Inassicas Sea Chanter u. Festival's Third Time Lucky
Uppf: Angrell Tina, Gällstad
Ägare: Hansson Johnny & Mona, Olofström

4. PETIT BASSET GRIFFON VENDÉEN
J SE UCH SE VCH Wildeers Alerta-Alfred S42933/2003 Född: 2003-06-02
e. Ismans Cedrick u. Inkelink's Case Of Money
Uppf: Olofsson Jenny & Magnus, Perstorp
Ägare: Olofsson Jenny & Magnus, Perstorp

5. PAPILLON
Moniquiq's Thumbe Lina S41529/2005 Född: 2005-05-10
e. Silenzio's Tom Crusie u. Guldtassens Quite
Uppf: Gullberg Monica, Viken
Ägare: Gullberg Monica, Viken

BIS

1. BASSET HOUND
Swede Sun's Grizzly SE13670/2014 Född: 2013-12-19
e. Swede Sun's Bazthian u. Swede Sun's Åfelia
Uppf: Sunebring Paula, Tostared
Ägare: Bomsjö Robin, Värnamo

2. GOLDEN RETRIEVER
Golden Ib's Waterloo SE36846/2014 Född: 2014-06-04
e. SE U(U)CH Goldfashion Diesel u. Goldfashion Chiquitia
Uppf: Brandt Ingrid, Vinslöv
Ägare: Brandt Ingrid, Vinslöv

3. AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER
Mc Marra's Troll Wave Dancer SE24762/2012 Född: 2012-02-26
e. DE CH VDH CH Faith No More From Pandora's Box u. Eastzone Gladiator Carma
Uppf: Salomonsson Wensbo Marianna, Sjöbo
Ägare: Thuresson Patrick, Häradsbäck

4. BICHON HAVANAIS
No Imperfection Prince By Heritage SE41866/2014 Född: 2014-03-19
e. No Imperfection Keep Dreaming u. Callunavias Ice On Fire
Uppf: Saariaho Lotta, Finland
Ägare: Doringer Karin, Växjö

5. SAMOJEDHUND
NO JV-14 NO V-14 SE JV-14 SE JV-15 Imponente Italo SE14713/2014 Född: 2013-11-25
e. CH Rocco in Stile Barocco u. CH Smiling Snowball White Victory
Uppf: Dilena Loris, Italy
Ägare: Rydberg Sofie, Ljungby

Barn med hund

Anna-Maria Gullberg med Dansk-svensk Gårdshund, Aagerups Plutt

Vinnare Utställning 2014

Vi gratulerar Älmhults BIS Vinnare 2014-05-29

Boogalo's Great Expectations
Född: 2013-02-14
Uppfödare: Gustavsson Peter, Högsby
Ägare: Elg Andreas, Hörda Ängön, 343 74 Liatorp

Vi gratulerar Älmhults BIS Veteran Vinnare 2014-05-29

SE LCH Festival's Three Leaf Clover
Född: 2004-05-29
Uppf: Angrell Tina, Gällstad
Ägare: Hansson Johnny & Mona, Rusagården 10, 293 93 Olofström

Vi gratulerar Älmhults BIS Valp Vinnare 2014-05-29

You Can Shine Bright Like A Diamond
Född: 2014-01-26
Uppf: Kantor Bence, Ungern
Ägare: Horvath Jaqueline, Balladgatan 47, 215 52 Malmö

Vinnare Utställning 2013

Vi gratulerar Älmhults BIS Vinnare 2013-05-09

Nord V-10 Bedarra Bad Like My Dad
Född: 2009-11-11
Uppfödare: Peiponen Marjut & Heinämäki Jouni, Hedekas
Ägare: Hall Jenny, Hästhagra, 34037 Torpsbruk
Handler: Hall Isabella

Vi gratulerar Älmhults BIS valp vinnare 2013-05-09

Glenriska Pommery Flacon
SE11569/2013
Född 2012-12-28
e. Fashion Du Bois De La Rayere
u. Combine Pick A Lily
Uppfödare och ägare: Lundkvist Ingrid, Ystad

Vi gratulerar Älmhults BIS veteran 2013-05-09

Golden retriever
SE LCH Festival's Three Leaf Clover
S46741/2004
Född 2004-05-29
Uppf. Angrell Tina, Gällstad
Ägare. Hansson Mona och Johnny, Olofström